ZAPRASZAMY

 NASZA SZKOŁA
        - o nas...
        - patron...
        - wydarzenia...

 PARTNER
        - o nas...
        - wydarzenia...

 PROJEKT

 KRONIKA

 GALERIA PRAC

 SANOK
        - historia
        - zabytki

  
 
 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SANOK - Park Dziedzictwa Kulturowego...


Nasza trasa przebiega teraz wzdłuż ulicy Kościuszki, którą podążamy w kierunku centrum. Dochodząc do skrzyżowania z ulicą Mickiewicza po przeciwległych stronach skrzyżowania widzimy dwie bardzo interesujące budowle.
Jedna to Budynek "Towarzystwa Beskid", założonego przez społeczność ukraińską mieszkającą w Sanoku, która prowadziła tu handel detaliczny i hurtowy różnych artykułów. Drugi to Dom Eichlów, z charakterystyczną strzelistą wieżyczką. Te dwa obiekty datowane są na koniec XIX wieku.
Idąc dalej ulicą Kościuszki dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Jagiellońską, przy którym to znajdują się kolejne ciekawe obiekty: "Weinerówka" na parterze której obecnie mieszczą się biura Telekomunikacji Polskiej SA, z odnowioną elewacją zawierającą bardzo ładne płaskorzeźby oraz "Ramerówka", datowana na XIX wiek, czytelnia mieszczańska, której charakterystycznym elementem architektonicznym są przepiękne arkadowe podcienia.
Mijając te obiekty wchodzimy w ulicę 3-go Maja. Urokliwy sanocki "deptak" ma swojego wesołego stróża jakim jest Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka. Strzeże on również, znajdującej się po drugiej stronie Bramy Węgierskiej, którą "kolejowi turyści" wkraczają do centrum miasta. Niedaleko zachwyca odrestaurowana fasada sklepu "Drogueryi" Jana Hydzika. Obecny właściciel prowadzi tu stoiska z pamiątkami.
Dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Franciszkańską i skręcając w prawo dochodzimy do bramy  Klasztoru, a następnie przechodząc przez klasztorny placyk, wchodzimy do Kościoła Franciszkanów. Murowany kościół powstał w latach 1632 - 1640. Jak donoszą kroniki odbywały się tu wielokrotnie zjazdy szlachty ziemi sanockiej, a podczas zagrożenia, w klasztorze chroniła się okoliczna ludność. Wewnątrz świątyni przykuwa naszą uwagę późnobarokowy krucyfiks w ołtarzu głównym oraz w lewym bocznym ołtarzu obraz Matki Bożej Pocieszenia z drugiej połowy XIX wieku.
Po wyjściu z kościoła, ponownie znajdujemy się na sanockim rynku, otoczonym dookoła mieszczańskimi kamieniczkami. To właśnie w jednej z nich znajdował się pochodzący z końca XVIII wieku Ratusz. Warto przyglądnąć się fasadzie tego budynku - centralnie widnieje na niej zegar, a po obu stronach, na strzelistych wieżyczkach - herb Sanoka i godło Polski.
Zbliżamy się teraz do Placu Świętego Jana, na którym to wśród drzew dostrzegamy  wzniesioną ok. 1810 roku Kapliczkę, tuż za nią perełka architektury Sanoka - Willa Zaleskich, a obok Zajazd zbudowany w latach 1775 - 1799, obecnie siedziba administracji Muzeum Historycznego.
Zbliża się koniec naszego spaceru. Mijając współczesne rzeźby przedstawiające średniowiecznych rycerzy, pokonujemy bramę, za którą wśród okazałych kasztanowców, wyłania się sanocki Zamek. Prowadzone prace archeologiczne odsłoniły prawdę o początkach powstania pierwszej warowni w XII wieku.
Później na jej miejscu, otaczając murem, fosą oraz Sanem z drugiej strony, zbudowano gotycką budowlę. Gościli tu Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, kardynał Zbigniew Oleśnicki, a przez wiele lat mieszkała Zofia Holszańska, czwarta żona Jagiełły. Mikołaj Wolski wzniósł w latach 1523 do 1548 renesansowy zamek. Obecnie w salach zamkowych mieszczą się ekspozycje:
--- sztuki cerkiewnej,
--- zbiorów archeologicznych,
--- ceramiki pokuckiej,
--- malarstwa portretowego z XVII - XIX wieku,
--- sztuki współczesnej,
oraz szczególnie cenny dla sanoczan zbiór grafik, obrazów Zdzisława Beksińskiego.
Przekraczając bramę zamkową, skręcając w prawo docieramy do naszego parkingu, gdzie bezpiecznie pozostawiliśmy środek lokomocji. Pozwoli on nam do przebycia krótkiej trasy w kierunku kolejnych ciekawych miejsc naszej dalszej wędrówki po ziemi sanockiej.

tekst:
Wacław Bojarski


<<< poprzednia

1  2  

 


wszelkie prawa zastrzeżona (c)
waja